Click here to see the Panhandle Water Planning Group Committees.

Members of the Panhandle Water Planning Group

Executive Committee

Office

Incumbent

Chair

C.E. Williams
Panhandle Groundwater Conservation District.
White Deer, TX 79097

Phone: (806) 883-2501
Fax: (806) 883-2162
Email: C.E. Williams

Vice-Chair

Judge Vernon Cook
Email: Judge Vernon Cook

Secretary

David Landis
Email: David Landis

At-Large

Dr. Nolan Clark
Email: Dr. Nolan Clark

At-Large

John Williams
Email: John Williams

Offices

Office

Entity

Administrative

Panhandle Regional Planning Commission
Kyle Ingham, Local Government Services Director

P.O. Box 9257
Amarillo, TX 79105
Phone: (806) 372-3381
e-mail: kingham@prpc.cog.tx.us 

Political Subdivision

Panhandle Regional Planning Commission

Notes:
Administrative Office manages records.
Political Subdivision is the entity eligible to apply for State grant funds.

Voting Membership

Interest

Name

Entity

County
(Location of Interest)

Public

Janet Guthrie

City of Canadian/Hemphill County

Hemphill

Counties

Judge Vernon Cook

Roberts County

Roberts

Municipalities

Emmett Autry

City of Amarillo

Potter and Randall

David Landis

City of Perryton

Ochiltree

Industries

Bill Hallerberg

Retired

Potter

Sandy Keys

ConocoPhillips

Hutchinson

Agricultural

Ben Weinheimer

Texas Cattle Feeders Association

Serves entire region

Joe Baumgardner

Farmer

Collingsworth

Janet Tregellas

Farm/Ranch

Lipscomb

Amy Crowell

Mesquite Groundwater Conservation District

Childress

Environmental

Nolan Clark

USDA-ARS

Potter

Grady Skaggs

Farmer

Oldham County

Tonya Kleuskens

Farmer

Potter

Small Businesses

Rusty Gilmore

Water Well Driller

Dallam

Electrical Generating Utilities

Rick Gibson

Xcel Energy

Potter
(serve entire region)

River Authorities

Jim Derington

Palo Duro RA

Hansford

Water Districts

Steve Walthour

North Plains GCD

Moore and 7 other counties in the region

*VACANT*

Greenbelt M&I Water Authority

Donley and 3 other counties in the region

C.E. Williams

 Panhandle Groundwater Conservation Dist. No. 3

Carson and 8 other counties in the region

John C. Williams

Canadian River Municipal Water Authority

Hutchinson and 3 member cities in the region

 Water Utilities

Dean Cooke

TCW Supply

Hutchinson

Higher Education

John Sweeten        

Texas AgriLife Research and Extension Center at Amarillo

Entire Region

 Other(s)

None in region


Non-Voting Membership

Name

Entity

Mickey Black

Natural Resources Conservation Service, USDA

Robert Kincaid

Region B RWPG

Charles Munger

Texas Parks and Wildlife Department

Kent Satterwhite

Llano Estacado RWPG;
Representative for extra-regional holder of 1,000+ acre-feet of water rights.

Doug Shaw

Texas Water Development Board

Matt Williams

Texas Department of Agriculture


Committees: click on the name of the committee you wish to view.

  • Modeling Committee
    Charge: To oversee development and integration of the Regional Groundwater Model into the Regional Water Plan.
  • Public Participation
    Charge: To oversee and implement public participation activities of the Panhandle Water Planning Group and its consultants. Oversee development of the PWPG website.
  • Demands and Projections - Agricultural
    Charge: To oversee and provide review of all agricultural-related demand and projection data for inclusion and/or use in developing the Regional Water Plan.
  • Demands and Projections - Municipal and Industrial
    Charge: To oversee and provide review of all non-agricultural-related demand and projection data for inclusion and/or use in developing the Regional Water Plan.

Back to Top of Page

 

 

 

 


Modeling Committee

Member

Interest Group

John Williams - Chair

Water Districts

Rusty Gilmore

Small Business

Rick Gibson

Electrical Generating Utility

Ben Weinheimer

Agricultural

Sandy Keys

Industrial

Janet Guthrie/Dale Hallmark

Water Districts

David Landis

Municipalities

C.E. Williams/Ray Brady

Water Districts

Grady Skaggs Environmental
Steve Walthour Industrial

Emmett Autrey

Municipalities

 

Back to Committee List

Back to Top

 

 

 

 


Public Participation

Member

Interest Group

Vernon Cook - Chair

Counties

Dean Cooke

Water Utilities

Janet Tregellas

Agricultural

John Sweeten

Higher Education

Amy Crowell

Water Districts

Jim Derington

River Authorities

Kent Satterwhite

357.4(g)(4)

Toyna Kleuskens

Environmental

Bill Hallerberg

Industrial

 

Back to Committee List

Back to Top

 

 

 

 


Demands and Projections - Agricultural

Member

Interest Group

Nolan Clark - Chair

Environmental

John M. Sweeten

Higher Education

Rusty Gilmore

Small Business

Mickey Black/Cleon Namken

USDA/NRCS

Ben Weinheimer

Agricultural

Steve Walthour

Water Districts

Joe Baumgardner Agricultural
C.E. Williams Water Districts
Janet Tregallas Agriculture
Toyna Kleuskens Agriculture
Steve Amosson  
Simone Kiel Ex-Officio
Doug Shaw Ex-Officio

Kyle Ingham

Ex-Officio

 

Back to Committee List

Back to Top

 

 

 

 


Demands and Projections - Municipal and Industrial

Member

Interest Group

David Landis - Chair

Municipalities

John Williams

Water Districts

David Landis

Municipalities

Rick Gibson

Electrical Generating Utility

Emmett Autrey

Water Districts

 

Back to Committee List

Back to Top